Καθάρισε ο Φέλιξ για την Ατλέτικο

Δευτέρα, 07 Μαρτίου 2022 00:20
UPD:00:22
REUTERS/MARCELO DEL POZO

Με «ήρωα» της αναμέτρησης τον Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (2΄, 61΄), η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα 3-1 από την έδρα της Μπέτις, για την 27η αγωνιστική της La Liga.

Ταυτόχρονα, πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη της και δίνοντας συνέχεια στη «συγκατοίκηση» της με την Μπαρτσελόνα (έχει ένα ματς λιγότερο) στην τρίτη θέση της κατάταξης (υστερεί στην ισοβαθμία η Ατλέτικο).

Οι Ανδαλουσιάνοι, οι οποίοι έχασαν έδαφος στο κυνήγι της εξόδου τους στο Champions League, είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Τέγιο, ενώ ο Λεμάρ στο 80΄ «σφράγισε» το «τρίποντο» για τους «ροχιμπλάνκος». Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Θέλτα-Μαγιόρκα 4-3 (13’ Γκαγιάρδο, 25’ Σουάρεζ, 61’, 90’+7’πέν. Ασπας – 17’ Γκονζάλεζ, 49’αυτ. Αϊντού, 87’πέν. Σεβίγια)
  • Μπέτις-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3 (45+5΄ Τέγιο - 2΄, 61΄ Φέλιξ, 80΄ Λεμάρ)