Ζωντανό το όνειρο του Τσάμπιονς Λιγκ για τη Χοφενχάιμ

Κυριακή, 06 Μαρτίου 2022 21:09
REUTERS/THILO SCHMUELGEN

Στο μοναδικό κυριακάτικο παιχνίδι στην Μπουντεσλίγκα, καθώς ο αγώνας της Μάιντς εναντίον της Μπορούσια Ντόρτμουντ αναβλήθηκε για τις 16 Μαρτίου, η Χοφενχάιμ έφυγε νικήτρια με 1-0 από την έδρα της Κολωνίας, για την 25η ημέρα.

Οι δύο πρώτες μεγάλες ευκαιρίες ανήκαν στον Μπεμπού της Χόφενχαϊμ, ο οποίος στάθηκε άτυχος (20', 25'), ενώ δευτερόλεπτα μετά την έναρξη στο β΄ ημίχρονο ο ίδιος παίκτης «σημάδεψε» με κεφαλιά το δοκάρι.

Τελικά η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων απέναντι στα «Κριάρια», που έπαιζαν χωρίς τον Χέκτορ, καρποφόρησε στο 61ο λεπτό, με την κεφαλιά του Πος μετά τη σέντρα του Ράουμ να νικά τον Σβάμπε για το τελικό 0-1.

Η Χοφενχάιμ έφτασε στους 43 βαθμούς, ανέβηκε στην τέταρτη θέση και συνεχίζει να ελπίζει για το θαύμα του Τσάσμπιονς Λιγκ, ενώ η Κολωνία έμεινε στους 36 πόντους και την όγδοη θέση.