Davis Cup: Μείωσε η Εθνική με Τζαμάικα

Σάββατο, 05 Μαρτίου 2022 13:47
UPD:13:59

Οι Μάρκος Καλοβελώνης και Πέτρος Τσιτσιπάς νίκησαν με 2-0 σετ (6-2, 6-3) σε 75 λεπτά τους Μπλέιζ Μπίκνελ και Ρόουλαντ Φίλιπς.

Κατά συνέπεια, η Εθνική ομάδα τένις μείωσε σε 2-1 νίκες απέναντι στην Τζαμάικα, στο ξεκίνημα της δεύτερης ημέρας αγώνων στο Ace Tennis Club της Παλλήνης.

Η ελληνική ομάδα, που στη χθεσινή έναρξη της σειράς έχασε και τους δύο αγώνες της, έμεινε στη διεκδίκηση της ισοφάρισης και κατά συνέπεια της πρόκρισης -εφόσον νικήσει ύστερα στον τελευταίο αγώνα- από τον 2ο προκριματικό γύρο των πλέι οφ ανόδου του World Group II, στο Davis Cup.

Θα ακολουθήσει το παιχνίδι του Μιχάλη Περβολαράκη με τον Μπλέις Μπίκνελ και αν γίνει το 2-2 όλα θα κριθούν στον αγώνα του Πέτρου Τσιτσιπά με τον Ρόουλαντ Φίλιπς.