Νίκες για Σασουόλο και Γιουβέντους

Κυριακή, 27 Φεβρουαρίου 2022 00:25
UPD:06:45
REUTERS/JENNIFER LORENZINI

Η Σασουόλο συνέχισε την καλή πορεία της στο φετινό καμπιονάτο, νικώντας με 2-1 τη Φιορεντίνα στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής.

Οι «Βιόλα» έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μποναβεντούρα στο 79΄, αλλά ισοφάρισαν στο 88΄ με τον Καμπράλ το γκολ του Τραορέ.

Η ομάδα της Τοσκάνης φάνηκε λοιπόν ότι μπορεί να φύγει από το «Μαπέι» με όφελος ενός βαθμού, αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντεφρέλ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου, που ήταν βασικός.

Η Γιουβέντους νίκησε με 3-2 εκτός έδρας την Έμπολι και πήρε εκδίκηση για την ήττα που είχε γνωρίσει στο Τορίνο τον πρώτο γύρο (0-1).

Ο Βλάοβιτς, που συνεχίζει να σκοράρει ακατάπαυστα, πέτυχε δύο γκολ κι έφτασε τα τρία στο πρωτάθλημα με τη φανέλα των «Μπιανκονέρι», ενώ πριν από μερικές ημέρες είχε πετύχει και το γκολ της Γιουβέντους στο «Κεράμικα» εναντίον της Βιγιαρεάλ, στον πρώτο αγώνα για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Σαλερνιτάνα-Μπολόνια 1-1 (72΄ Τζορτέα - 43΄ Αρναούτοβιτς)
  • Έμπολι-Γιουβέντους 2-3 (40΄ Ζουρκόφσκι, 76΄ Λα Μάντια - 32΄ Κιν, 45΄+2, 66΄ Βλάοβιτς)
  • Σασουόλο-Φιορεντίνα 2-1 (19΄ Τραορέ, 90΄+4 Ντεφρέλ - 88΄ Καμπράλ)