Άνετη νίκη για Σάκκαρη στη Ντόχα

Τρίτη, 22 Φεβρουαρίου 2022 22:00
UPD:22:04
AFP/BRANDON MALONE

Δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα η Μαρία Σάκκαρη στη Ντόχα, στην πρεμιέρα του Κατάρ Όπεν. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια νίκησε στα δύο σετ (6-3, 6-3) την Αμερικανίδα Αν Λι και προκρίθηκε στη φάση των «16» του τουρνουά, όπου θα βρει απέναντί της την Τζέσικα Πεγκούλα.

Ήταν η πρώτη συνάντηση των δύο αθλητριών. Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη έσπασε δύο φορές το σερβίς της Λι και κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 ύστερα από 34 λεπτά αγώνα.

Στο δεύτερο, ξεκίνησε πάλι με μπρέικ και πέρασε με 2-0, αλλά στη συνέχεια η κινεζικής καταγωγής Λι απάντησε με τη σειρά της με διπλό μπρέικ και κρατώντας το σερβίς της προηγήθηκε 3-2.

Η Σάκκαρη εκνευρίστηκε, έσπασε τη... ρακέτα της και πήρε τα τέσσερα επόμενα γκέιμς φτάνοντας στο 6-3 και στο 2-0 σετ, απέναντι στην 21χρονη αντίπαλό της.