Η Τότεναμ έβαλε «μπουρλότο» στο πρωτάθλημα

Σάββατο, 19 Φεβρουαρίου 2022 22:16
UPD:22:36
Action Images via Reuters/CARL RECINE

Η Τότεναμ του Αντόνιο Κόντε έδωσε νέο ενδιαφέρον στο αγγλικό πρωτάθλημα μετά την πολύ μεγάλη νίκη με 3-2 στο «Έτιχαντ» επί της Μάντσεστερ Σίτι, για την 26η αγωνιστική.

Οι «Σπερς» σταμάτησαν το αήττητο σερί της Σίτι για 15 αγώνες (14 νίκες - μία ισοπαλία) κι επέτρεψαν στη Λίβερπουλ, που νωρίτερα είχε νικήσει τη Νόριτς, να μειώσει στους 6 βαθμούς από τους πρωτοπόρους «Πολίτες» και με παιχνίδι λιγότερο.

Οι Λονδρέζοι αιφνιδίασαν τη Μάντσεστερ Σίτι ανοίγοντας το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Κουλουσέφσκι, που αποκτήθηκε τον Ιανουάριο από τη Γιουβέντους, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 33΄ με τον Γκιντογκάν.

Στο 59΄ η Τότεναμ μπήκε ξανά σε θέση οδηγού με τον Χάρι Κέιν και κρατούσε το προβάδισμα ως το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μαχρέζ ισοφάρισε σε 2-2 από την άσπρη βούλα.

Ακόμη κι έτσι όμως ο αγώνας είχε ακόμη δρόμο, αφού τρία λεπτά αργότερα ήρθε και πάλι ο Κέιν, από ασίστ του Κουλουσέφσκι, να γράψει το τελικό 2-3, με το οποίο σταμάτησε εμφατικά τις τρεις συνεχείς νίκες της Τότεναμ.