Έπιασε κορυφή η Μίλαν, ισοπαλία για Αταλάντα και Γιουβέντους

Δευτέρα, 14 Φεβρουαρίου 2022 00:36
UPD:00:42
REUTERS/ALESSANDRO GAROFALO

Soccer Football - Serie A - Atalanta v Juventus - Stadio Atleti Azzurri, Bergamo, Italy - February 13, 2022 Juventus' Paulo Dybala and Atalanta's Ruslan Malinovskyi REUTERS/Alessandro Garofalo

Το γκολ που σημείωσε ο Ραφαέλ Λεάο, στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης, στάθηκε αρκετό στην Μίλαν για να επικρατήσει με 1-0 της Σαμπντόρια, για την 25η αγωνιστική του καμπιονάτο.

Με αυτήν την νίκη, οι «ροσονέρι» ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας, με την Ίντερ να βρίσκεται σε απόσταση ενός βαθμού και με ένα ματς λιγότερο.

Τέσσερις ημέρες πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό για τα πλέι οφ του Europa League, η Αταλάντα αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Γιουβέντους (1-1) στο Μπέργκαμο.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη νίκη ως το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ντανίλο ισοφάρισε και κράτησε τη «Βέκια Σινιόρα» στο +2 από την Αταλάντα, αλλά και παιχνίδι περισσότερο.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Μίλαν-Σαμπντόρια 1-0 (8΄ Λεάο)
  • Έμπολι-Κάλιαρι 1-1 (38΄ Πιναμόντι - 89΄ Παβολέτι)
  • Τζένοα-Σαλερνιτάνα 1-1 (32΄ Ντέστρο - 45΄ Μπονατσόλι)
  • Βερόνα-Ουντινέζε 4-0 (2΄ Ντεπάολι, 31΄ Μπαράκ, 66΄ Καπράρι, 84΄ Ταμέζ)
  • Σασουόλο-Ρόμα 2-2 (47΄ αυτ. Σμόλινγκ, 73΄ Τραορέ - 45΄+1 πεν. Έιμπραχαμ, 90΄+4 Κριστάντε)
  • Αταλάντα-Γιουβέντους 1-1 (76΄ Μαλινόφσκι - 90΄+2 Ντανίλο)