Μοιρασιά στο ντέρμπι της Βαρκελώνης

Δευτέρα, 14 Φεβρουαρίου 2022 00:16
UPD:00:20
REUTERS/ALBERT GEA

Ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Βαρκελώνης ανάμεσα στην Εσπανιόλ και την Μπαρτσελόνα στο «Κορνεγιά-Ελ Πρατ», για την 24η αγωνιστική στην Ισπανία.

Οι «Μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν με γκολ του Πέδρι μόλις στο 2ο λεπτό, όμως οι Νταρντέρ και Ντε Τομάς έφεραν «τούμπα» το παιχνίδι και οι γηπεδούχοι κρατούσαν μια μεγάλη νίκη ως το έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τότε όμως ο υπό αποχώρηση Λουν Ντε Γιονγκ, που είχε μπει στο παιχνίδι στο 89΄, σκόραρε για την «Μπάρτσα» και χάρισε στην ομάδα του Τσάβι το βαθμό, διατηρώντας την αήττητο για όγδοο συνεχή αγώνα και μέσα στο παιχνίδι για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Να σημειωθεί πως οι Πικέ και Μελαμέντ διαπληκτίστηκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα και αποβλήθηκαν.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Αλαβές-Βαλένθια 2-1 (14΄ Ντιαγιέ, 76΄ πεν. Χοσέλου - 62΄ πεν. Γκουέδες)
  • Λεβάντε-Μπέτις 2-4 (43΄, 47΄ Γκόμεθ - 14΄, 49΄ Φεκίρ, 29΄ Γκονζάλεθ, 42΄ Καρβάλιο)
  • Σοσιεδάδ-Γρανάδα 2-0 (36΄ πεν. Ογιαρθάμπαλ, 74΄ Ραφίνια)
  • Εσπανιόλ-Μπαρτσελόνα 2-2 (40΄ Νταρντέρ, 64΄ Ντε Τομάς - 2΄ Πέδρι, 90΄+6 Λουκ Ντε Γιονγκ)