Βόλεϊ: Μέγας ΠΑΟΚ στο Μαρούσι, αναβλήθηκε το Ολυμπιακός-Μίλωνας

Κυριακή, 06 Φεβρουαρίου 2022 00:10
UPD:00:12

Μετά τον Ολυμπιακό, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 σετ και τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Volley League άσχετα από το ποιο θα είναι το αποτέλεσμα του εξ αναβολής αγώνα Φοίνικας Σύρου-Παναθηναϊκός.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ αλλά με βελτιωμένη υποδοχή, εξαιρετική άμυνα και υψηλά ποσοστά επίθεσης νίκησε δίκαια τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγίου Θωμά, σε ένα ματς που είχε διάρκεια πάνω από τριάμιση ώρες.

Το εναρκτήριο σερβίς έγινε με 35 λεπτά καθυστέρηση, λόγω υπεραριθμίας θεατών, ενώ και στο 10-11 του 2ου σετ είχαμε μεγάλη διακοπή. Πριν τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Άλκη Καμπανού.

Ο ΠΑΟΚ έπιασε τους 31 βαθμούς και ο Παναθηναϊκός έμεινε στους 27 με έναν αγώνα λιγότερο.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 5 μπλοκ, 46 επιθέσεις, 35 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. από 2 άσσους, 14 μπλοκ, 60 επιθέσεις και 24 λάθη αντιπάλων.

Η αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Μίλωνα, που ήταν προγραμματισμένη για την Κυριακή 6/2, αναβλήθηκε για υγειονομικούς λόγους.