Ιδανικός αυτόχειρας στη Μαδρίτη ο Ολυμπιακός

Τετάρτη, 02 Φεβρουαρίου 2022 23:53
UPD:03/02/2022 00:13
INTIME SPORTS/ © Intime p.a.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε σταθερά στη Μαδρίτη για 30 λεπτά, με τη διαφορά στον αγώνα με τη Ρεάλ να φτάνει στους 14 πόντους στο ημίχρονο (38-24), αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 67-75 πληρώνοντας την... τρικυμία που τους έπιασε στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, που σε εκείνο το σημείο ήταν ισόπαλος 65-65!

Το παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής. Για την πειραϊκή ομάδα, που είναι πια έκτη με ρεκόρ (12-9) ήταν η τέταρτη στη σειρά ήττα, ενώ η «βασίλισσα» πήγε στο 19-3 κι έκανε άλλο ένα βήμα όχι απλώς για να είναι στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου αλλά για να τερματίσει στην κορυφή.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 15-10 στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Σλούκα να σκοράρει από μέση και κοντινή απόσταση στη συνέχεια έφτασε στο +9 (24-15 στο 13΄), με τρίποντο του Βεζένκοφ έγινε το 30-20 και με επιθετικό ριμπάουντ του Ζαν-Σαρλ στο 32-20 στο 16΄.

Ο Φαλ εκτόξευσε τη διαφορά στο 36-20 στο 17΄ σοκάροντας τη Ρεάλ, για να κλείσει το ημίχρονο στο 38-24. Οι Ισπανοί δεν είχαν άλλη επιλογή από το να τρέξουν για να προλάβουν κι αυτό έκαναν, για να μειώσουν στον πόντο στο 30΄ με... τετράποντο (τρίποντο και βολή) του Γουίλιαμς-Γκος.

Γκολ-φάουλ του Βεζένκοφ έφερε νέο προσπέρασμα για τον Ολυμπιακό (55-57), η Ρεάλ απάντησε με σερί 5-0 και ο Ντόρσεϊ με έμμεσο τρίποντο ισοφάρισε σε 62-62, στο 35΄.

Ο Φαλ κάρφωσε ισοφαρίζοντας εκ νέου (65-65) από ασίστ του Ντόρσεϊ, αλλά στη συνέχεια έχασε κάρφωμα (!) για να δώσει προβάδισμα και η ομάδα του το πλήρωσε, με καλάθι του Ερτέλ και τρίποντο του Φερνάντεθ για το 70-65 στα 47΄΄ πριν τη λήξη.

Ο Βεζένκοφ πέτυχε 16 πόντους με 2/3 τρίποντα και μάζεψε 6 ριμπάουντ. Ο Ντόρσεϊ είχε 13 πόντους (1/5 τρίποντα), ενώ 12 πόντους (επίσης 1/5 τρίποντα) είχε ο Σλούκας, μοιράζοντας και 6 ασίστ.

Ο Ερτέλ με 20 πόντους (3/7 τρίποντα) ήταν ο παίκτης που έκανε τη ζημιά στον Ολυμπιακό, ενώ από 11 πόντους και 9 ριμπάουντ είχαν οι ψηλοί της Ρεάλ Μαδρίτης, Ταβάρες και Γιαμπουσέλε.