Βόλεϊ: Στο ρετιρέ της Volley League ΠΑΟΚ

Τρίτη, 01 Φεβρουαρίου 2022 00:27
UPD:00:30
INTIME SPORTS/ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής και μέχρι να διεξαχθεί η αναμέτρηση του Φοίνικα με τον Παναθηναϊκό θα απολαμβάνει την κορυφή της βαθμολογίας στη Volley League.

O αγώνας ήταν ντέρμπι για τα δύο πρώτα σετ, όταν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 σετ. Από εκεί και πέρα ο «Δικέφαλος» ήταν καλύτερος σε υποδοχή, μπλοκ και αποτελεσματικότητα επίθεσης και πήραν δίκαια τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στους 28 βαθμούς έναντι 27 του Παναθηναϊκού που έχει έναν αγώνα λιγότερο και 24 του Ολυμπιακού.

O Oλυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό ακραίο τους, Νίκολα Μιγιαήλοβιτς, ο οποίος δεν ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη λόγω προβλήματος στη μέση.

Αντίθετα έκανε το ντεμπούτο του ο Εσθονός διαγώνιος Ρενέ Τέπαν. Αντίθετα στον ΠΑΟΚ δεν αγωνίστηκε ο Καναδός ακραίος Ράιλι Μπαρνς, που αποκτήθηκε πρόσφατα.