Σε απόσταση βολής από την τετράδα η Μπαρτσελόνα

Δευτέρα, 24 Ιανουαρίου 2022 00:55
UPD:01:00
REUTERS/VINCENT WEST

Μετά την αποτυχία στο ισπανικό Super Cup και τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από την Αθλέτικ Μπιλμπάο, η Μπαρτσελόνα πρέπει να ρίξει όλο το βάρος στο πρωτάθλημα και στην είσοδο στην τετράδα, για να παίξει τη νέα σεζόν στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Σε αυτό το πλαίσιο και για την 22η αγωνιστική οι «μπλαουγκράνα» του Τσάβι έφυγαν με τη νίκη επί της Αλαβές στο «Μεντιθορόθα» με γκολ του Ντε Γιονγκ στο 87΄ (1-0) και μείωσαν στον ένα βαθμό από την τέταρτη Ατλέτικο Μαδρίτης, έχοντας και οι δύο έναν αγώνα λιγότερο.

Η Αλαβές από την πλευρά της, παρά την αλλαγή προπονητή δεν έχει καταφέρει να πάρει ακόμη βαθμό, καθώς μετά το 4-0 από την Μπέτις έχασε ξανά και παραμένει προτελευταία με μία νίκη στα 12 τελευταία παιχνίδια της.

Νωρίτερα, με γκολ του Μιλιτάο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Ρεάλ Μαδρίτης ισοφάρισε την Έλτσε σε 2-2 στο «Μπερναμπέου» κι απέφυγε μια έκπηξη πρώτου μεγέθους, καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 2-0 ως το 82.