Μεγάλη νίκη του Περιστερίου στο Λαύριο

Κυριακή, 23 Ιανουαρίου 2022 22:22
UPD:22:39
INTIME SPORTS/ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΣΤΕΛΙΟΣ

Το Περιστέρι πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την εδραίωση του στην οκτάδα της Α1 Ανδρών/Basket League.

Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς επιβλήθηκε με 75-52 του Λαυρίου για την 13η αγωνιστική, ισορροπώντας σε 6-6 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην έβδομη ήττα τους σε 12 αναμετρήσεις.

Η αμυντική προσήλωση των φιλοξενούμενων έκανε τη διαφορά κι έπνιξε κάθε προσπάθεια αντίδρασης του Λαυρίου, με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο ημίχρονονο 35-22, βάζοντας το νερό στο αυλάκι...

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά εκτοξεύτηκε, οι «κυανοκίτρινοι» έτρεξαν επιμέρους σκορ 30-17 κι έδωσαν τέλος στο ενδιαφέρον, καθώς το σκορ έγινε 39-65 στο 30΄.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τόμας Γκιελό με 14 πόντους, ενώ νταμπλ νταμπλ σε πόντους (12) και ριμπάουντ (10) σημείωσε ο Βασίλης Χρηστίδης.

Από το Λαύριο των 16 λαθών και των κάτω του μετρίου ποσοστών ευστοχίας, ο Δημήτρης Κακλαμανάκης με 13 πόντους ήταν απελπίστικά μόνος για την ανατροπή.