Η ανατροπή της χρονιάς από την Τότεναμ

Πέμπτη, 20 Ιανουαρίου 2022 00:17
UPD:00:20
Action Images via Reuters/JASON CAIRNDUFF

Η Τότεναμ σημείωσε απόψε (19/1) την ανατροπή της χρονιάς, επικρατώντας της Λέστερ στο «Κινγκ Πάουερ» με 3-2, σε εξ αναβολής συνάντηση της 17ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έχανε με 2-1 έως το 6ο λεπτό των καθυστερήσεων (!), αλλά με δύο γκολ σε δύο λεπτά έφυγε νικήτρια από την έδρα των «Αλεπούδων», με τέρματα του Μπέργκβαϊν στο 6ο και το 7ο λεπτό του έξτρα χρόνου.

Να σημειωθεί ότι ο Ολλανδός σκόρερ είχε περάσει ως αλλαγή στο 79΄ στη θέση του Ρεγκιλόν και κράτησε την ομάδα του αήττητη για ένατο συνεχή αγώνα στο πρωτάθλημα.

Το σκορ είχε ανοίξει η Λέστερ με τον Ντάκα στο 24΄, ισοφάρισε ο Κέιν στο 38΄ και ο Μάντισον είχε ξαναδώσει προβάδισμα στη Λέστερ στο 76΄.

Οι «Πετεινοί» ανέβηκαν στην πέμτπη θέση με 36 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που επικράτησε 3-1 (55΄ Ελάνγκα, 62΄ Γκρίνγουντ, 77΄ Ράσφορντ - 85΄ Τόνι)  εκτός έδρας της Μπρέντφορντ.