Πέμπτη, 13 Ιανουαρίου 2022 22:57
UPD:23:09
EPA/CIRO FUSCO

Η Φιορεντίνα έγινε η (χρονικά) δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Οι «βιόλα» συνέτριψαν τη Νάπολι μέσα στην έδρα της με 5-2 στην παράταση, ύστερα από εκπληκτικό αγώνα που είχε επτά γκολ, τρεις αποβολές και μεγάλη ένταση.

Η Φιορεντίνα άνοιξε το σκορ στο 41΄ με τον Βλάοβιτς, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Μέρτενς ισοφάρισε. Η ομάδα της Τοσκάνης έμεινε με 10 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μετά την αποβολή του Νταγκόφσκι με απευθείας κόκκινη, όμως παρά το αριθμητικό μειονέκτημα πήρε ξανά το προβάδισμα στο 57΄ με τον Μπιράγκι.

Στο 84΄ και στο 90΄+3 η Νάπολι είδε αντίστοιχα τους Λοσάνο και Ρουίθ να αποβάλλονται αλλά στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων οι «παρτενοπέι» ισοφάρισαν με τον Πετάνια και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο μόνο η Φιορεντίνα υπήρχε στο γήπεδο, με τους «Βιόλα» να σκοράρουν άλλα τρία γκολ: με τον Βενούτι στο 105΄, τον Πιάτεκ στο 108΄ και τον Μάλεχ στο 119΄.