Δεν αφήνει την κορυφή η Ίντερ

Δευτέρα, 10 Ιανουαρίου 2022 00:18
UPD:00:28
REUTERS/ALESSANDRO GAROFALO

Η Ίντερ υπερασπίστηκε το «Μεάτσα», νίκησε 2-1 τη Λάτσιο και παρέμεινε στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος με διαφορά ενός βαθμού από τη δεύτερη Μίλαν και με παιχνίδι λιγότερο.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής και η πρωταθλήτρια παρέμεινε αήττητη για όγδοη συνεχή αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 30΄ με τον Μπαστόνι, αλλά πέντε λεπτά αργότερα οι «Λατσιάλι» έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία με τον Ιμόμπιλε.

Τη λύση για την ομάδα του Φιλίπο Ιντσάγκι έδωσε, τελικώς, ο Σκρίνιαρ, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο τέρμα των «Νερατζούρι» στο 67ο λεπτό.

Στο «Μπεντεγκόντι» η ουραγός Σαλερνιτάνα έκανε την έκπληξη και απόδρασε με σπουδαία νίκη επί της γηπεδούχου Βερόνα (2-1), με τον Κύπριο Γρηγόρη Κάστανο να σημειώνει το δεύτερο γκολ και να «ζεσταίνει» τις ελπίδες παραμονής της ομάδας του.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Βενέτσια-Μίλαν 0-3 (3΄ Ιμπραΐμοβιτς, 48΄, 59΄ πεν. Ερνάντεζ)
  • Έμπολι-Σασουόλο 1-5 (16΄ Χέντερσον - 13΄ πεν. Μπεράρντι, 24΄, 71΄ Ρασπαντόρι, 67΄, 90΄+3 Σκαμάγκα)
  • Νάπολι-Σαμπντόρια 1-0 (43΄ Πετάνια)
  • Ουντινέζε-Αταλάντα 2-6 (59΄ αυτ. Ντζιμσίτι, 88΄ Μπέτο - 17΄ Πάσαλιτς, 22΄, 76΄ Μουριέλ, 43΄ Μαλινόφσκι, 89΄ Μέλε, 90΄+2 Πεσίνα)
  • Τζένοα-Σπέτσια 0-1 (14΄ Μπαστόνι)
  • Ρόμα-Γιουβέντους 3-4 (11΄ Έιμπραχαμ, 48΄ Μχιταριάν, 53΄ Πελεγκρίνι - 18΄ Ντιμπάλα, 70΄ Λοκατέλι, 74΄ Κουλουσέφσκι, 77΄ Ντε Σίλιο)
  • Βερόνα-Σαλερνιτάνα  1-2 (63΄ Λάζοβιτς - 29΄ πεν. Τζούριτς, 70΄ Κάστανος)
  • Ίντερ-Λάτσιο 2-1 (30΄ Μπαστόνι, 67΄ Σκρίνιαρ - 35΄ Ιμόμπιλε)