Νίκη για το Λαύριο με εκπληκτικό Κάρτερ

Κυριακή, 19 Δεκεμβρίου 2021 01:27
UPD:07:12
INTIME SPORTS/ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Μετά από πέντε σερί ήττες το Megabolt επανήλθε στις επιτυχίες με εντός έδρας νίκη επί του Ηρακλή (87-71) για την 11η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League, με τον Τάισον Κάρτερ να είναι εκπληκτικός.

Ο 23χρονος Αμερικανός γκαρντ των «Μεταλλωρύχων» πέτυχε 31 πόντους με 5/7 δίποντα και 6/10 τρίποντα, πήρε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ σε 33’ και 29’’, ενώ συγκέντρωσε 40 βαθμούς στο ranking.

Τον Κάρτερ ακολούθησαν σε απόδοση για τους γηπεδούχους ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης, που σκόραρε 12 πόντους με 4/6 τρίποντα και έδωσε και εκείνος 4 ασίστ, και ο Δημήτρης Κακλαμανάκης, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους με 4/6 δίποντα.

Από τους «κυανόλευκους» περισσότερο προσπάθησε ο ΓάϊοςΣκορδίλης, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους με 5/7 δίποντα, ενώ έκανε νταμπλ νταμπλ με 13 ριμπάουντ.

Το Λαύριο έβαλε τα... θεμέλια της νίκης του σε διάστημα περίπου 3,5 λεπτών, όταν με σερί 10-0 με δύο τρίποντα του Νίκου Περσίδη μετέτρεψε το 43-39 σε 53-39 στο 25’ της αναμέτρησης. Ο Κάρτερ με κάρφωμα έκανε το 55-42 ένα λεπτό αργότερα.

Όταν ο Ηρακλής μείωσε σε 55-48 στο 29’ οι «Μεταλλωρύχοι» απάντησαν με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Νικολαΐδη και καλάθι του Κάρτερ (60-48 με 35’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου).

Με δύο τρίποντα των Κάρτερ, Νικολαίδη άρχισε το τελευταίο δεκάλεπτο το Λαύριο Mebaolt, που ξέφυγε με 66-53, 8’ και 45’’ πριν ολοκληρωθεί η συνάντηση.

Ξανά το δίδυμο Κάρτερ, Νικολαΐδης «χτύπησε» έξω από τα 6,75 μέτρα και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15 (74-59) στο 34’. Με δύο τρίποντα του Ράιαν Τέιλορ, οι «κυανόλευκοι» πλησίασαν στους εννέα (74-65), 3’ και 38’’ πριν το τέλος του αγώνα, όμως, ο Κάρτερ ήταν ασταμάτητος και με καλάθι και τρίποντο «σφράγισε» τη νίκη του Λαυρίου Megabolt διαμορφώνοντας το 79-65, με 2’ και 37’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.