Απόρθητο το ΣΕΦ και για την Μπάγερν, σούπερ Ολυμπιακός

Τετάρτη, 15 Δεκεμβρίου 2021 23:47
UPD:16/12/2021 01:10
INTIME SPORTS/ΤΖΑΜΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Με μία ολοκληρωτική εμφάνιση για 35 λεπτά, ο Ολυμπιακός κατανίκησε με 83-60 την Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα, σημείωσε τη δέκατη νίκη στη διοργάνωση και όγδοη σε οκτώ παιχνίδια στην έδρα του κι εδραίωσε τη θέση του στην τετράδα.

Ταυτόχρονα, οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά το «στραβοπάτημα» στο Βελιγράδι, ενώ κατέγραψαν ρεκόρ σε ευστοχία σε δίποντα στην Ιστορία τους στην Ευρωλίγκα εντός έδρας, σουτάροντας με 75,8% (25/33).

Αντίθετα, η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι γνώρισε την έβδομη ήττα της και η θέση της στην οκτάδα κινδυνεύει. Το πρόγραμμα του Ολυμπιακού περιλαμβάνει νέα εντός έδρας συνάντηση την Παρασκευή (17/12).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έθεσε τις βάσεις της έβδομης νίκης σε εννέα αγώνες με τους Γερμανούς μόλις από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν με ένα εκρηκτικό ξεκίνημα προηγήθηκε με 26-10, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με… νταμπλ σκορ+1 (49-24).

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τα τρίποντα του Λαρεντζάκη η διαφορά έφτασε στο +34 (71-37), στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν πολύ, κάνοντας απανωτά λάθη και χάνοντας συνεχή αμυντικά ριμπάουντ.

Αυτά κατέληγαν συνήθως στα χέρια του Χάντερ που τα μετουσίωνε σε καλάθια, ενώ με σερί τρίποντα η Μπάγερν  έτρεξε επιμέρους σκορ 3-19 και μείωσε σε 74-56, στο 36΄, αλλά στα τελευταία λεπτά οι Λαρεντζάκης και Σλούκας σκόραραν και ξανάφεραν τη διαφορά στο +20.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Βεζένκοφ με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Λαρεντζάκης πρόσθεσε 15, ο Γουόκαπ 13 και ο Ντόρσεϊ 10, ενώ από τους Βαυαρούς μοναδικός «διψήφιος» ήταν ο Ρούμπιτ με 10 πόντους.