Μοιρασιά στη Σαρδηνία, ανεβαίνει η Έμπολι

Τρίτη, 07 Δεκεμβρίου 2021 00:23
UPD:00:28
EPA/Fabio Murru

Τέταρτη συνεχή ισοπαλία κατέγραψε η Κάλιαρι, αυτή τη φορά εντός έδρας με την Τορίνο (1-1), στην καταληκτική συνάντηση της 16ης αγωνιστικής στην Ιταλία.

Οι Σαρδηνοί, παρά το αήττητο που διατηρούν για ένα μήνα, δεν έχουν καταφέρει να απομακρυνθούν από τη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά με 10 βαθμούς βρίσκονται εντός αυτής, ενώ η ομάδα του Πιεμόντε είναι στο +9 από τη 18η θέση.

Οι φιλοξενούμενοι, στον πάγκο των οποίων βρέθηκε ο Μπάμπης Λυκογιάννης, προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Καρμπόνι στο 31ο λεπτό, για να ισοφαρίσει η Κάλιαρι στο 53΄ με τον Ζοάο Πέδρο

«Φωτιά» στο δεύτερο ημίχρονο η Έμπολι, νίκησε 3-1 την Ουντινέζε και σταθεροποιείται στη μέση της κατάταξης.

Οι «Φριουλάνι» προηγήθηκαν στο 22΄ με τον Ντεουλοφέου, αλλά στο β΄ ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο του «Κάρλο Καστελάνι».

Στο 50΄ ο Στογιάνοβιτς ισοφάρισε, στο 59΄ ο Μπαϊραμί έδωσε το προβάδισμα και στο 78΄ ο Πιναμόντι διαμόρφωσε το τελικό 3-1 υπέρ της Έμπολι.