Επιβλητική νίκη (87-68) του Άρη με Περιστέρι

Κυριακή, 05 Δεκεμβρίου 2021 19:54
UPD:20:02
INTIME SPORTS/ΧΗΡΑΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ

Την τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα και τρίτη συνεχή στη Basket League σημείωσε ο Άρης, που επικράτησε με το επιβλητικό 87-68 του Περιστερίου, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Mε τον Κέλι να είναι ο πρωταγωνιστής γι’ ακόμα ένα ματς, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλλουν το παιχνίδι τους στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με +6 (34-28), με τον Κέλι να έχει σε αυτό το διάστημα 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Στην επανάληψη ο παίκτης του Άρη είχε συμπαραστάτη τον Γουίλιαμς και ο Άρης πέρασε με + 20 (62-42), με καλάθι του Τζούστον στο 29’. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον καθοριστικό προκειμένου η πλάστιγγα να γείρει προς την πλευρά των γηπεδούχων.

Η διαφορά πήγε και στο +27 (78-51 στο 35') βάζοντας τέλος στην υπόθεση νίκη.

Ο Κέλι τελείωσε με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 14 πόντους σημείωσε ο Γουίλιαμς. Από τους φιλοξενούμενους που έκαναν 21 λάθη που έδωσαν 23 πόντους στους γηπεδούχους, ο Κόζι είχε 17 πόντους.