Τέλος και το αήττητο της Νάπολι

Δευτέρα, 22 Νοεμβρίου 2021 00:32
UPD:00:39
REUTERS/DANIELE MASCOLO

Η Ίντερ νίκησε με 3-2 τη Νάπολι στο «Μεάτσα» για τη 13η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος και την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή ήττα στο καμπιονάτο, κάτι που είχε συμβεί και με τη Μίλαν το Σάββατο, στη Φλωρεντία.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 17΄ με τον Ζιελίνσκι, για να ισοφαρίσουν οι «νερατζούρι» με πέναλτι του Τσαλχάνογλου στο 25΄. Στη συνέχεια Πέρισιτς (44΄) και Μαρτίνες (61΄) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ίντερ, για να διαμορφώσει το τελικό 3-2 ο Μέρτενς στο 78΄.

Οι πρωταθλητές έφτασαν τους 28 βαθμούς και βρίσκονται στην τρίτη θέση, πίσω από Νάπολι και Μίλαν που μοιράζονται την κορυφή με 32 βαθμούς.

Στην πέμπτη θέση του πρωταθλήματος βρίσκεται η Ρόμα, που με το διπλό στη Γένοβα επί της Τζένοα έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των δύο ηττών στο πρωτάθλημα.

Οι «τζαλορόσι» αξιοποίησαν το ξέσπασμα του Αφενά-Γκιάν στο λυκόφως του αγώνα, καθώς ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 82΄ και το διαμόρφωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.