Απόρθητο κάστρο το ΣΕΦ και για τη Μονακό

Παρασκευή, 05 Νοεμβρίου 2021 22:55
UPD:23:20
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Όταν ο Ολυμπιακός άρχισε να παίζει άμυνα, δηλαδή από τη δεύτερη περίοδο και ύστερα, τα πράγματα απλοποιήθηκαν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε εύκολα τη Μονακό με το εντυπωσιακό 86-65, έκανε το «6Χ6» εντός έδρας και με ρεκόρ 6-2 διατηρήθηκε στις υψηλότερες θέσεις της κατάταξης, την ώρα που οι Μονεγάσκοι βρίσκονται στο 4-4.

Οι γηπεδούχοι, που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας δεχθεί 27 πόντους (17-26 στο 10΄), με άμυνα να «μπάζει» από παντού, κράτησαν τη Μονακό στους μόλις 39 στα επόμενα 30 λεπτά.

Η γαλλική ομάδα είχε ήδη 3/3 τρίποντα (Ντιαλό, Μοτιεγιούνας, Άντζουσιτς) ήδη, όταν ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 14-16 υπέρ της και με σερί 9-0 προσπέρασε με +11.

Ο Ολυμπιακός είχε περιορίσει τον Τζέιμς στο πρώτο δεκάλεπτο (σημείωσε 5 πόντους) αλλά ήταν ευάλωτος στα υπόλοιπα «όπλα» του Μίτροβιτς. Βλέποντας την άμυνα να μη λειτουργεί, ο Μπαρτζώκας έριξε στο 2ο δεκάλεπτο Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ στο παρκέ για να βγάλουν αμυντική ενέργεια, ενώ ο Ζαν-Σαρλ πέρασε στο «5».

Η διαφορά έφτασε και στο +12 (17-29) έως ότου αρχίσει να λειτουργεί αυτό το σχήμα, αλλά όταν ανέβηκαν οι στροφές στα... μετόπισθεν βρήκε ρυθμό και η επίθεση. Έτσι, το 23-34 με σερί 7-0 έγινε 30-34 και το ημίχρονο έκλεισε στο -3 για τους «ερυθρόλευκους» (35-38).

Με τρίποντο του Άντζουσιτς έγινε το 35-41, αλλά η αντεπίθεση των παικτών του Μπαρτζώκα είχε συνέχεια. Με σερί 7-0 και πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 42-41.

Ο Ντόρσεϊ φώναξε «παρών» εν συνεχεία για το 51-46, ενώ με νέο τρίποντο ο Βεζένκοφ διαμόρφωσε το 54-46. Ντιαλό και Γκρέι βρήκαν τρόπο να διασπάσουν την ανεβασμένη άμυνα του Ολυμπιακού στην 3η περίοδο, για το 55-52.

Όμως, για μία ακόμη φορά ο Βεζένκοφ έβγαλε από τη δύσκολη θέση την ομάδα του ευστοχώντας από την κορυφή της ρακέτας σε τρίποντο (58-52) και με 1/2 βολές ο Σλούκας το 59-52 στο 30΄. Ο Ολυμπιακός είχε δεχτεί συνολικά 25 πόντους στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, όταν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο μόνο η Μονακό είχε σκοράρει 27.

Το επιμέρους σκορ (27-13) στην τέταρτη περίοδο δεν ήταν παρά η απόδειξη της ανωτερότητας του Ολυμπιακού, που από το -12 βρέθηκε στο τέλος στο +21!

Ο Παπανικολάου κράτησε την ομάδα του στα δύσκολα με 11 πόντους, ο Ζαν-Σαρλ είχε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Ντόρσεϊ ήταν ο MVP με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Πολύτιμη και η συνεισφορά του Γουόκαπ (11 πόντοι), ενώ ο Βεζένκοφ ήταν μία ακόμη φορά ο Mr. Double Double, με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός κράτησε τον Τζέιμς στους 7 πόντους (είχε και 8 ασίστ), ενώ διψήφιοι από την ομάδα του Μίτροβιτς ήταν οι Ντιαλό (12π.), Άντζουσιτς (11π.) και Χολ (11π.).