Κανένα πρόβλημα με Κολοσσό για τον Παναθηναϊκό

Δευτέρα, 01 Νοεμβρίου 2021 21:54
UPD:02/11/2021 00:16
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ VOLITAKIS

Τη τρίτη νίκη στη Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, που επιβλήθηκε με 77-54 του Κολοσσού στο ΟΑΚΑ, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η πέμπτη αγωνιστική.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους κι έφτασαν στην επικράτηση, αφού ο Κολοσσός δεν είχε λύσεις.

Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καλά το ματς έχοντας απογοητευτικά ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς (4/20), κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι Ροδίτες, που προηγήθηκαν με 16-13 στο 10'΄.

Προϊόντος του χρόνου, όμως, ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει απόδοση, έβρισκε λύσεις επιθετικά και  πήγε στα αποδυτήρια με +7 (34-27), προβάδισμα που πολύ γρήγορα θα μετατρεπόταν σε ασφαλείας.

Το μίνι ξέσπασμα του Νέντοβιτς στο τρίτο δεκάλεπτο και οι λύσεις που έδωσε ο Μποχωρίδης ερχόμενος από τον πάγκο «άνοιξαν» τη διαφορά στο +22 (60-38 στο 30'), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τη συνέχεια.

Πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν οι Σαντ Ρος και Μποχωρίδης με 13 πόντους έκαστος, ενώ αποθεώθηκε για τους 5 πόντους που σημείωσε ο 15χρονος γκαρντ Νεοκλής Αβδάλας. Για την ομάδα της Ρόδου, ο Γουίλιαμς είχε 13.