Το Λαύριο άλωσε το Αλεξάνδρειο, στον Προμηθέα το ντέρμπι

Σάββατο, 30 Οκτωβρίου 2021 20:27
UPD:20:32
INTIME SPORTS/ΤΟΣΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Με πρωταγωνιστή τον Κάρτερ, το Λαύριο έφυγε για δεύτερη συνεχή χρονιά με τη νίκη από το Αλεξάνδρειο επικρατώντας 73-69 του Άρη, συλλέγοντας το τέταρτο ροζ φύλλο σε πέντε αγωνιστικές.

Με 9 πόντους του στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 19-11 και μετέτρεψαν το εις βάρος τους 41-38 του πρώτου ημιχρόνου στο υπέρ τους 57-52 στο 30΄.

Ο Αμερικανός ήταν καθοριστικός και στο τελευταίο λεπτό, καθώς στα 50΄΄ πριν τη λήξη έγραψε το 71-68 και στην άμυνα έκλεψε την μπάλα από τον Χάνλαν και με κάρφωμα «σφράγισε» τη νίκη των φιλοξενούμενων.

Εκτός του Κάρτερ διακρίθηκαν ακόμη ο Κακλαμανάκης ο οποίος σκόραρε 10 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ, ο Σμιθ που πέτυχε 15 πόντους και ο Περσίδης, ο οποίος «κράτησε» το Λαύριο στο πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους (3/4 τρίποντα).

Από τον Άρη, που γνώρισε δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα και έχει μείνει στην μια νίκη, στην πρεμιέρα επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, προσπάθησαν περισσότερο ο Ουίλιαμς, ο οποίος σκόραρε 18 πόντους και ο Λόκετ με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στο ντέρμπι της Πάτρας νίκησε ο Προμηθέας, που επικράτησε εκτός έδρας με 71-59 του Απόλλωνα. Ήταν η τέταρτη νίκη για τον Προμηθέα που βελτίωσε το ρεκόρ του σε 4-1 ενώ οι «μελανόλευκοι» (πρώτη ήττα φέτος στο γήπεδό τους), υποχώρησαν στο 2-3.

Ο Γκραντ με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Ρέι με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές, που πήραν άλλους 10 πόντους από τον Γκάντι και 9 από τους Ρογκαβόπουλο και Μάιλς.

Για τους γηπεδούχους ο Τσαλμπούρης μέτρησε 21 πόντους (4/7 τρίποντα) ενώ είχε συμπαραστάτη στην επίθεση τον Κόουλμαν που τελείωσε με 14 πόντους. Επτά πόντους και 13 ριμπάουντ είχε ο Ντέιβις ενώ άποντος έμεινε ο Δίπλαρος με 0/8 σουτ.