Δύσκολη πρόκριση για ΟΦΗ στο Κύπελλο Ελλάδας

Πέμπτη, 28 Οκτωβρίου 2021 17:36
UPD:17:39
Eurokinissi Sports/ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ

Με πέναλτι του Καστάνιος στο 25ο λεπτό, ο ΟΦΗ νίκησε εκτός έδρας με 1-0 τον Αχέροντα Καναλακίου και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η φάση που έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου, όταν ο Καμάου ανατράπηκε στην περιοχή από τον Παπανίκου και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Ο Καστάνιος ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα και με το γκολ αυτό το συγκρότημα της Κρήτης πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι σαφώς πιο έμπειροι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν τον αγώνα, καθώς έχουν παιχνίδι στη Λεωφόρο για το πρωτάθλημα την Κυριακή (31/10).

Παρόλα ταύτα, ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ στο 67΄, με το σουτ του Γρίβα να μη βρίσκει στόχο, αλλά στο 80΄ κινδύνεψε με ισοφάριση στο 80΄, όταν ο Βέρμπης δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενή εστία.