Επιστροφή στις νίκες ο Ολυμπιακός

Τρίτη, 26 Οκτωβρίου 2021 22:59
UPD:23:09
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με διψήφιες διαφορές σε μεγάλο μέρος του αγώνα, ωστόσο στο τέλος αγχώθηκε για να κάμψει την αντίσταση της Άλμπας Βερολίνου με 87-83 σο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στη φετινή Ευρωλίγκα σε 4-2.

Ταυτόχρονα, υποχρέωσε τους Γερμανούς σε τέταρτη ήττα και πλέον επικεντρώνεται στην επόμενη υποχρέωση της εβδομάδας, που τον φέρει ξανά γηπεδούχο να υποδέχεται τη Φενερμπαχτσέ (28/10, 21:00).

Μετά την πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά του και από το 29-16 έτρεξε σερί 11-0, ξεφεύγοντας με 40-26 στο 16΄, ενώ στο 17ο λεπτό η διαφορά έφτασε στο +16 (45-29).

Στη συνέχεια όμως οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν την άμυνά τους, η Άλμπα βρήκε κι έβαλε τα ελεύθερα σουτ μειώνοντας στους 8 πόντους (47-39), αλλά ο Λαρεντζάκης ήταν εκεί κι έστελε τον Ολυμπιακό στα αποδυτήρια στο +10 (52-42).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν διψήφια διαφορά και στην τρίτη περίοδο, αφού με τους γκαρντ του να βρίσκουν τα κενά στην αντίπαλη άμυνα, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +12 (71-59 στο 30΄).

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασε το ρυθμό της στην επίθεση, «κόλλησε» στους 8 πόντους μέχρι το 37΄ και είδε την Άλμπα να μειώνει σε -6 (79-73), μπαίνοντας στο παιχνίδι.

Η διαφορά έπεσε και στο -3 (82-79 στα 19΄΄ για τη λήξη), με την Άλμπα να αξιοποιεί όλα τα λάθη του Ολυμπιακού στην επίθεση, αλλά ο Ντόρσεϊ ήταν «λίρα εκατό» στις βολές (4/4) και κράτησε τους «ερυθρόλευκους» σε απόσταση (86-81), με τον Βεζένκοφ να γράφει με 1/2 το τελικό 87-83.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Ντόρσεϊ με 13 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Κώστας Παπανικολάου και 10 ο Κώστας Σλούκας. Από τους Γερμανούς προσπάθησε ο Ντα Σίλβα με 17 πόντους.