«Μπαμ» στη Λιβαδειά, εκτός Κυπέλλου ο Αστέρας Τρίπολης

Τρίτη, 26 Οκτωβρίου 2021 17:14
UPD:17:18
Eurokinissi Sports/EUROKINISSI

Με έκπληξη άνοιξε η αυλαία της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας ο Λεβαδειακός νίκησε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και προκρίθηκε στους «16» του θεσμού.

Συγκριτικά με την ομάδα που είχε νικήσει (2-1) τον Παναθηναϊκό το περασμένο Σάββατο, οι Αρκάδες παρατάχθηκαν με οκτώ αλλαγές στη σύνθεσή τους και οι Βοιωτοί δεν έχασαν την ευκαιρία που τους έδωσε, ακούσια, ο Μίλαν Ράσταβατς.

Το φρεσκάρισμα που επιχείρησε ο Σέρβος τεχνικός δεν δικαίωσε τις προσδοκίες του, με αποτέλεσμα η ομάδα της Πελοποννήσου να εγκαταλείψει νωρίς-νωρίς μια διοργάνωση στην οποία, συνήθως, προχωρά πολύ.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, είχαν δοκάρι στο 21΄ με τον Πολέτο κι έχασαν ευκαιρίες, για να δικαιωθούν εν τέλει στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, όταν ο Νίκας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου.