Μίλησαν οι έδρες στη Serie A

Παρασκευή, 22 Οκτωβρίου 2021 23:52
UPD:23:56
EPA/LUCA ZENNARO

Επιστροφή στις νίκες και ταυτόχρονο οξυγόνο από βαθμούς για τη Σαμπντόρια, η οποία στρο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Sertie A επικράτησε 2-1 της Σπέτσια.

Οι «μπλουτσερκιάτι» είχαν μόλις ένα βαθμό στους τέσσερις τελευταίους αγώνες τους και χρειάζονταν τη νίκη για να απεμπλακούν από τις τελευταίες θέσεις, φτάνοντας σχετικά άνετα στο στόχο της.

Οι Γενοβέζοι άνοιξαν το σκορ στο 15΄ με αυτογκόλ του Γκιασί και διπλασίασαν στο 36΄ με τον Καντρέβα. Στην επανάληψη η Σαμπντόρια δεν πιέστηκε από τους φιλοξενούμενους, που μείωσαν στο 90΄+5 με τον Βέρντε.

Νωρίτερα, η Τορίνο έκανε τα εύκολα δύσκολα κι ενώ προηγήθηκε με 2-0 και 3-1 της Τζένοα, επικράτησε τελικά με 3-2.

Η «γκρανάτα» προηγήθηκε 2-0 (14΄ Σανάμπρια, 31΄ Πομπέγκα), οι «ροσομπλού» μείωσαν στο 69΄ με τον Ντέστρο και το τελικό σκορ διαμόρφωσαν οι Μπρεκάλο στο 77΄ (3-1) και Καϊσέδο στο 80ό λεπτό.