Η άμυνα πρόδωσε τον Ολυμπιακό στη Μόσχα

Παρασκευή, 22 Οκτωβρίου 2021 21:55
UPD:22:26
INTIME SPORTS/ © Intime p.a.

Καλή η επίθεση αλλά οι νίκες έρχονται από την άμυνα, ειδικά στο μπάσκετ... Ο Ολυμπιακός προδόθηκε από τη δική του στη Μόσχα, όπου ηττήθηκε με 82-88 από την ΤΣΣΚΑ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστιτκής στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα γνώρισε τη δεύτερη ήττα στη φετινή διοργάνωση κι «έπεσε» στο 3-2, ενώ οι Μοσχοβίτες του Δημήτρη Ιτούδη ανέβηκαν στο 4-1.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν εκπληκτικός για τον Ολυμπιακό κι έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 32 πόντους κι απίθανη στατιστική: 4/4 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Παρά το εκρηκτικό ξεκίνημα που τον έφερε στο +12 (18-6) μόλις στο 6ο λεπτό, ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα πολλά λάθη του στην κυκλοφορία και τις κακές επιλογές.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Σλούκας έπαιξε μόλις 12:35, τα δέκα στη δεύτερη περίοδο και τα υπόλοιπα μόλις στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, ενώ υστέρησε σημαντικά και ο ΜακΚίσικ.

Η ΤΣΣΚΑ έκλεισε το δεκάλεπτο στο -5 (20-25) έχοντας αποφύγει την «τρικυμία» και στη δεύτερη περίοδο έτρεξε επιμέρους σκορ 28-13 για το +10 (48-38), απέναντι σε έναν «άλλο» αντίπαλο απ΄ αυτόν που εμφανίστηκε στο ξεκίνημα.

Με τον Κλάιμπερν (MVP του αγώνα, 29π.) να συνεχίζει το έργο του στην επίθεση και στην τρίτη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ εκτόξευσε τη διαφορά στο 27΄ στο +17 (66-49), όμως η αφύπιση των φιλοξενούμενων απέφερε στον Ολυμπιακό ένα εντυπωσιακό σερί 14-0, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 31΄, για το 66-63!

Η έλλειψη διάρκειας, όμως, επέτρεψε στην ΤΣΣΚΑ ένα επιμέρους 12-3, εξασφαλίζοντας και πάλι μία διαφορά ασφαλείας (78-66), η οποία δεν απειλήθηκε μέχρι τη λήξη, ειδικά από τη στιγμή που τα λάθη και ο εκνευρισμός (τεχνική ποινή στον Μπαρτζώκα) κυριάρχησαν στο παιχνίδι του Ολυμπιακού.