Νέα ήττα για την ΑΕΚ στο BCL

Τρίτη, 19 Οκτωβρίου 2021 21:58
UPD:22:02
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε η ΑΕΚ, η οποία στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, για τον 4ο όμιλο του Basketball Champions League, έχασε με 77-92 από την Τρεβίζο στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Η κακή άμυνα και οι χαμένες μάχες των ριμπάουντ (28 έναντι 43 των Ιταλών) έφεραν την Ένωση να καταδιώκει τους Ιταλούς, που προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 50-36.

Οι «κιτρινόμαυροι» στις αρχές της τρίτης περιόδου έτρεξαν επιμέρους σκορ 13-5 για το 49-55 στο 26΄, ενώ με τον Κολόμ να βρίσκει ρυθμό από την περιφέρεια μπήκαν στην τέταρτη περίοδο στο -5 (60-65 στο 30΄).

Η άμυνα όμως πρόδωσε ξανά τους «κτρινόμαυρους» στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την Τρεβίζο να σφραγίζει τη νίκη στο 38΄, μετά από γκολ-φάουλ που κέρδισε ο Σιμς για το 75-85.

Από την ΑΕΚ προσπάθησαν οι Χάμερ (22π.), Γέλοβατς (18π.), και Κολόμ (17π.), ενώ από τους Ιταλούς διακρίθηκε ιδιαίτερα ο Σιμς, με 31 πόντους και 13 ριμπάουντ.