Στο +5 έσωσε το βαθμό η Άρσεναλ

Τρίτη, 19 Οκτωβρίου 2021 00:14
UPD:00:20
REUTERS/HANNAH MCKAY

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε ένα βαθμό η Άρσεναλ στο «Εμιρέιτς», ισοφαρίζοντας την Κρίσταλ Πάλας σε 2-2.

Ήρωας της τελευταίας στιγμής για τους «κανονιέρηδες» ήταν ο Λακαζέτ, ο οποίος σκόραρε στο 90΄+5 κι απέτρεψε την έκπληξη στην αναμέτρηση με την οποία έκλεισε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής στην Premier League.

Ο Γάλλος επιθετικός είχε μπει στο παιχνίδι στο 67΄ στη θέση του Έντεγκαρν και βοήθησε την ομάδα του να διατηρήσει το αήττητο για πέμπτο συνεχή αγώνα.

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα προηγήθηκε με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 8ο λεπτό, αλλά οι «Αετοί» αντεπιτέθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο γκολ από τους Μπεντέκε (50΄) κι Εντουάρ (73΄) έφτασαν κοντά σε μια σημαντική εκτός έδρας, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον Λακαζέτ, που τους άφησε τρίτο συνεχή αγώνα χωρίς νίκη.