Μπάσκετ: Πρώτη νίκη για Παναθηναϊκό στην Α1 Ανδρών

Δευτέρα, 18 Οκτωβρίου 2021 21:29
UPD:23:46
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟ

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών/Basket League, σημείωσε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας στο κλειστό του ΟΑΚΑ του ΟΑΚΑ του Ιωνικού Νικαίας με 92-78.

Οι «πράσινοι», που είχαν ρεπό την προηγούμενη αγωνιστική (2η) μετρούν μία νίκη και μία ήττα, ενώ η πειραϊκή ομάδα έχει μία νίκη και δύο ήττες.

Ο Παναθηναϊκός διασφάλισε τη νίκη μόλις στην τελευταία περίοδο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 29-19 απέναντι στους ανταγωνιστικούς φιλοξενούμενους, που στο 30΄ υπολείπονταν τέσσερις πόντους (59-63).

Στα πρώτα δυόμιση λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως, το «τριφύλλι» με γκολ-φάουλ του Γουάιτ και δύο καλάθια του Παπαπέτρου απόκτησε διψήφια διαφορά (70-59).

Με τους ίδιους πρωταγωνιστές και στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά στο +15 (80-65) στα 3΄56΄΄ πριν τη λήξη, ενώ στα τελευταία 1΄40΄΄  έπαιξε για τους «πράσινους» και ο 15 ετών και 8 μηνών Νεοκλής Αβδάλας, γιος του παλαίμαχου παίκτη των Σπόρτιγκ και Άρη, Δημήτρη.