Μόνος αήττητος στην Basket League ο Ολυμπιακός

Κυριακή, 17 Οκτωβρίου 2021 19:22
UPD:19:24
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Τρίτη συνεχή νίκη για τον Ολυμπιακό στην Basket League, που επικράτησε στην έδρα του και του Προμηθέα με 108-75 και πλέον είναι η μοναδική αήττητη ομάδα της Λίγκας μετά από τρεις αγωνιστικές.

Ταυτόχρονα και αυτή η νίκη των «ερυθρόλευκων», που πλέον έχουν ρεκόρ 3-0, σημειώθηκε με 100+ πόντους, ενώ ήταν η πρώτη ήττα του Προμηθέα, που υποχώρησε στο 2-1.

Ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ όμως στην τελευταία περίοδο με διαδοχικά τρίποντα ανέβασε τη διαφορά που έφτασε ακόμη και στο +35. Είναι χαρακτηριστικό πως στα τέσσερα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε έξι τρίποντα.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ μαζεύοντας 18 περισσότερα (39 έναντι 21) ενώ τελείωσαν το παιχνίδι με 65% στα δίποντα και 56% στα τρίποντα και 44 πόντους μέσα από τη ρακέτα, ενώ ο Προμηθέας ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός για 25 και πλέον λεπτά.

Ο Βεζένκοφ ήταν πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό με 15 πόντους και ακολούθησαν οι Ντόρσεϊ - ΜακΚίσικ με 14 και ο Σλούκας με 13, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει σκορ και από τους 12 παίκτες του.

Ο Ρέι με 12 πόντους, ο Ρογκαβόπουλος με 11 και οι Γκραντ - Αγραβάνης με 10 ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Προμηθέα.