Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό

Παρασκευή, 15 Οκτωβρίου 2021 22:50
UPD:16/10/2021 00:38
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Ο Ολυμπιακός υποτίμησε τη Ζαλγκίρις στο ξεκίνημα του αγώνα με τους Λιθουανούς στο ΣΕΦ, αλλά όταν η ομάδα του Κάουνας εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (12-23 στο 10΄) οι παίκτες του Μπαρτζώκα αφυπνίστηκαν.

Με αντεπίθεση διαρκείας από τη δεύτερη περίοδο και ύστερα οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 83-68 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, έφτασαν στο 3-1 σε νίκες αφήνοντας την αντίπαλό τους στο 0-4 κι επέστρεψαν στις επιτυχίες, μετά την ήττα στη Βαρκελώνη την περασμένη Τετάρτη.

Μετά το πρώτο τζάμπολ και για 10 λεπτά οι γηπεδούχοι έδειξαν το χειρότερο μέχρι σήμερα αγωνιστικό πρόσωπό τους. Με τον Μιλάκνις να «ντύνεται»... σούπερμαν και να σκοράρει 9 πόντους στο «άψε-σβήσε» η Ζαλγκίρις ξέφυγε με 8-21, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με σκορ 12-23.

Δύο διαδοχικά τρίποντα (ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκης) έριξαν τη διαφορά στους 8 πόντους (23-31) σηματοδοτώντας την αντεπίθεση, που ξεκίνησε από την πίεση κι εκφράστηκε επιθετικά από τους Σλούκα και Πρίντεζη, οι οποίοι πρωτοστάτησαν για το -3 του ημιχρόνου (36-39).

Δύο συνεχή τρίποντα με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, από Ουόκαπ και Βεζένκοφ, επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να προσπεράσει με  42-41.

Ο Νέμπο ισοφάρισε σε 45-45, αλλά έκτοτε, χάρη σε 12 πόντους του Βεζένοφ στην 3η περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με επιμέρους σκορ 18-4 κι έφτασαν στο 30΄ μπροστά με 63-49, για να μην αγχωθούν ξανά ως το τέλος.

Ο Λαρεντζάκης (13π. με 3 τρίποντα) έβγαλε μεγάλη ενέργεια και βοήθησε πολύ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σλούκας με 17 πόντους και διψήφιοι οι Βεζένκοφ (12π., 6ρ.) και Παπανικολάου (10π.).