Βόλεϊ: Προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους του Champions League ο Ολυμπιακός

Πέμπτη, 07 Οκτωβρίου 2021 23:23
UPD:23:24
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ Π.

Τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στα προκριματικά του φετινού Champions League μετρά η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού.

Αφού απέκλεισε με δύο επιτυχίες τη βελγική Αστερίξ Μπέβερεν, η πειραϊκή ομάδα επιβλήθηκε απόψε (7/10) στο κλειστό του Ρέντη και της Μιχάνσκα Μινσκ (3-2) και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στη Λευκορωσία την επόμενη εβδομάδα (14/10).

Όπως μαρτυρά το σκορ και οι διαφορές στα πέντε σετ, ο αγώνας ήταν «κλειστός» αφού ήταν γνωστό πως η Μινσκ είναι ανώτερη ομάδα από την Αστερίξ, με ύψη και τρόπο παιχνιδιού που γειτνιάζει στο ρωσικό γυναικείο βόλεϊ, το οποίο εστιάζει στη δύναμη.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού θα μπορούσε να είναι διαφορετική, πάντως, αν ο Ολυμπιακός είχε κατακτήσει το δεύτερο σετ και προηγούνταν με 2-0.

Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν κοντά καθώς προηγήθηκαν με 23-22 και είχαν επίθεση, αλλά η Σάλας, που απόψε δεν βοήθησε καθόλου, δέχθηκε μπλοκ και αντί για το 24-22 και το match ball οι γηπεδούχες ισοφαρίστηκαν.