Απίθανη νίκη με ολική ανατροπή ο Παναθηναϊκός

Πέμπτη, 07 Οκτωβρίου 2021 23:19
UPD:08/10/2021 00:25
INTIME SPORTS/ΤΖΑΜΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια από τις πιο «τρελές» κι απρόσμενες ευρωπαϊκές νίκες του απόψε, επικρατώντας στο ΟΑΚΑ της Φενέρμπαχτσε με 91-87 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα.

Οι «πράσινοι» ήταν πίσω με 5 πόντους στα 40΄΄ πριν τη λήξη, αλλά κατάφεραν να «γυρίσουν» το παιχνίδι και να το κατακτήσουν με μια απίθανη ανατροπή, στην οποία βοήθησαν και τα αντιαθλητικά φάουλ των Γκούντουριτς - Μπούκερ σε Μέικον και Νέντοβιτς.

Για να συμβεί αυτό βοήθησε πολύ το θερμό κοινό του Παναθηναϊκού, που αποτέλεσε τον έκτο παίκτης της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Νέντοβιτς, ο οποίος στην τελευταία περίοδο πέτυχε 13 πόντους (συνολικά 20) και μαζί με τον Παπαπέτρου (14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) ήταν οι «καταλύτες» στην πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της ομάδας του φέτος.

Για τη Φενέρ του Σάσα Τζόρτζεβιτς, που επέστρεψε στο ΟΑΚΑ, καλύτεροι ήταν οι Βέσελι (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Ντε Κολό (16 πόντοι, 3 ασίστ).

Καλό ξεκίνημα αλλά χωρίς συνέχεια

Με πέντε συνεχείς πόντους του Γουάιτ και δύο του Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός έκανε στο ξεκίνημα σερί 7-0 και προηγήθηκε με 13-8 στο 6ο λεπτό, αλλά με κακές επιθετικές επιλογές και ανύπαρκτες επιστροφές στην άμυνα η Φενέρ πέρασε με 13-17 στο 8, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 20-21.

Στη δεύτερη περίοδο ο Πιέρι σκόραρε έξι πόντους κι έπαιξε δυο καλές άμυνες για να μειώσει εκ νέου ο Παναθηναϊκός στον πόντο  (31-32 στο 14΄), αλλά οι Τούρκοι με Πολονάρα και Βέσελι πήγαν στο +6 (34-40) στο 17΄ και με πέντε συνεχείς πόντους του Ντε Κολό στο +9 στο 18΄ (36-45).

Εκεί όμως οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς χαλάρωσαν, η άμυνα των «πράσινων» βελτιώθηκε και με ηγήτορα στην επίθεση τον Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός «μάζεψε» τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της στο ημίχρονο (45-46).

Κόστισαν τα φάουλ Γουάιτ και Πέρι

Το «τριφύλλι» συνέχισε να ακολουθεί στο σκορ ως τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (53-57 στο 25΄), αλλά το τέταρτο φάουλ για Πέρι και Γουάιτ τους καθήλωσε στον πάγκο κι επέτρεψε σε Βέσελι και Ντε Κολό να αποκτήσουν μεγαλύτερη επαφή με το καλάθι.

Η διαφορά ανέβηκε στους 8 πόντους (56-64 στο 28΄), αλλά όπως και στις προηγούμενες περιόδους ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε στο λυκόφως της περιόδου και με σερί 8-0 ισοφάρισε, για να γράψει ο Πολονάρα με τρίποντο το 64-67 στο 30΄.

Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 79-79 στο 37΄ και ο Γουάιτ με «γκολ φάουλ» έδωσε προβάδισμα ύστερα από πολύ ώρα στην ομάδα του (82-79 στο 38΄).

Η απάντηση της Φενέρ ήταν ένα σερί 8-0 που την έφερε σε θέση ισχύος (82-87), 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Νέντοβιτς με 2/2 βολές μείωσε σε 84-87, ο Μέικον άλλες δύο βολές από αντιαθλητικό φάουλ στα 11΄΄ έκανε το 86-87 και στα τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος, οι Τούρκοι έκαναν κι άλλο αντιαθλητικό, στον Νέντοβιτς.

Ο Σέρβος άσος με 3/3 έγραψε το 88-87, ενώ ο Παπαπέτρου διαμόρφωσε το τελικό σκορ με άλλες τρεις βολές (91-87), από το νέο αντιαθλητικό φάουλ που έγινε στον αρχηγό του Παναθηναϊκού.