Νικηφόρα η πρεμιέρα επανόδου του Απόλλωνα Πάτρας στην Α1 Ανδρών

Κυριακή, 03 Οκτωβρίου 2021 20:40
UPD:20:50
INTIME SPORTS/ © Intime p.a.

Με νίκη (80-72) απέναντι στον Ιωνικό συνδύασε την πρεμιέρα του στην Βasket League, μετά την επάνοδό του, ο Απόλλωνας Πατρών στην αχαϊκή πρωτεύουσα.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από νωρίς (15-6), αξιοποιώντας την αστοχία των παικτών του Ιωνικού από την περιφέρεια. Μετά το 22-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου, όμως, ο Ιωνικός πίεσε στην άμυνα και κατάφερε να διατηρηθεί σε τροχιά νίκης, έστω κι αν είχε 1/12 τρίποντα.

Οι Πελοποννήσιοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 36-29 και συντήρησαν το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή στην τρίτη περίοδο, με τον Ιωνικό να μειώνει σε 52-47 με τον Γόντικα, αλλά με 2/2 βολές ο Δίπλαρος διαμόρφωσε το στο 54-47.

Ο Ιωνικός έφτασε μέχρι το -5 (77-72) με τον Όουενς στην τελευταίο περίοδο, αλλά ο Δίπλαρος διαμόρφωσε το τελικό 80-72.

Ο Δίπλαρος έκανε double double με 24 πόντους και 10 ασίστ για τους νικητές, που επέστρεψαν νικηφόρα στα «σαλόνια» της Α1 Ανδρών.

Συμπαραστάτες του ήταν ο Κόουλμαν (22 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και ο Τσαλμπούρης (16π.), ενώ από τον Ιωνικό διακρίθηκε ιδιαίτερα ο Τζέρμαν με 22 πόντους.