Η Μπολόνια σκόρπισε τη Λάτσιο

Κυριακή, 03 Οκτωβρίου 2021 16:27
UPD:16:31
EPA/ELISABETTA BARACCHI

Μια εξαιρετική Μπολόνια έκανε «φύλλο και φτερό» τη Λάτσιο στο «Νταλ  Άρα», επικρατώντας των «μπιανκοτσελέστι» με 3-0 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής στη Serie A.

Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε πολύ νωρίς, όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ σε ένα τρίλεπτο και πήραν θέση οδηγού από το 17ο λεπτό με το ισχυρό προβάδισμα του 2-0.

Οι «ροσομπλού» προηγήθηκαν με γκολ (σουτ) του Μπάροου στο 14΄ και διπλασίασαν στο 17΄ με κεφαλιά του Τεάτ. Στη συνέχεια η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Μουρίκι και Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, αλλά δεν βρήκε το γκολ.

Σαν να μην έφτανε αυτό, η ομάδα της Εμίλια-Ρομάνια έφτασε και σε τρίτο γκολ, στο 68ο λεπτό με τον Χίκι, δίνοντας ευρεία διάσταση στην επιτυχία της, απέναντι σε μια Λάτσιο που έχασε με αποβολή τον Αρτσέρμπι στο 76΄.