Σάββατο, 02 Οκτωβρίου 2021 20:07
UPD:20:21
Eurokinissi Sports/ΤΖΕΚΑΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ

Λάρισα και Λαύριο ξεκίνησαν με νίκες στη φετινή Α1 Ανδρών (Basket League), επικρατώντας του Κολοσσού Ρόδου (στην παράταση) και του ΠΑΟΚ (εκτός έδρας), αντίστοιχα.

Στη θεσσαλική πρωτεύουσα η Λάρισα νίκησε με 81-77 την ομάδα της Ρόδου, χάρις στους 17 πόντους του Θριτ, που ήταν και ο παίκτης που έστειλε το ματς στην παράταση για τους Θεσσαλούς, ενώ με δικές του προσπάθειες οι γηπεδούχοι στέφθηκαν νικητές στο έξτρα πεντάλεπτο.

Με τρίποντο του Τιλί ο Κολοσσός προηγήθηκε 68-63 στο 38΄, οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (67-68), με τον Τιλί να έχει 1/2 βολές (67-69) στα 10,5΄΄ πριν τη λήξη.

Στην επόμενη επίθεση ο Θριτ διαμόρφωσε το 69-69, που ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας κι έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση, με την κατάληξη που προαναφέρθηκε.

Ο Ζάρας σημείωσε 20 πόντους, ενώ 13 ριμπάουντ μάζεψε ο Κρουμπάλι για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου. Από τον Κολοσσό, Μίλερ και Τιλί σημείωσαν από 13 πόντους, ενώ 12 σημείωσε πέτυχε ο Μομίροφ.

Το Λαύριο πέρασε νικηφόρα από το κλειστό της Πυλαίας (PAOK Sports Arena), επικρατώντας εύκολα του ΠΑΟΚ με 89-73.

Με «πιστολέρο» τους Κάρτερ (28π.), Σμιθ (22π.) και καταλυτική την παρουσία του Μουράτου (14π., 10 ασ.), οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, καταγράφοντας 22 ασίστ και 14 κλεψίματα, απέναντι σε έναν άστοχο και με πολλά λάθη (18) στο παιχνίδι ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε πρώτο σκόρερ τον Γκρίφιν (17π., 7 ασ. 3 κλ.).

Μετά το πρώτο τετράλεπτο (8-8), το Λαύριο επέβαλλε το ρυθμό του και στο 15΄ προηγήθηκε με 38-20. Η επιστροφή του Γκρίφιν και η αποτελεσματικότητα του Καμπερίδη επέτρεψαν στον «Δικέφαλο» να μειώσει λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου στο 27΄ με 50-55, αλλά το Λαύριο έτρεξε επιμέρους σκορ 12-2 , πήγε στο 67-52 και δεν ξανακοίταξε πίσω...