Πόλο: Νίκησε και παραμένει στο «κόλπο» της πρόκρισης ο Απόλλωνας Σμύρνης

Παρασκευή, 24 Σεπτεμβρίου 2021 19:04
UPD:19:06
apollonwaterpolo.gr

Πολύ εύκολη νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας Σμύρνης απέναντι στη λιθουανική Ζαϊμπας, στον τέταρτο αγώνα του για τον Β΄ όμιλο της Α΄ προκριματικής φάσης του Champions League, που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα.

Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη επιβλήθηκε πολύ εύκολα της αδύναμης αντιπάλου της με 21-6 και σημείωσε τη δεύτερη επιτυχία της στη διοργάνωση, συνεχίζοντας το κυνήγι μίας εκ των τεσσάρων προνομιούχων θέσεων, που δίνουν το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

Ο Γούνας σημείωσε 5 γκολ, όλα στην πρώτη περίοδο και ο Σολανάκης 4 (στο πρώτο ημίχρονο), ενώ στη συνέχεια ο προπονητής του Απόλλωνα έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεότερους παίκτες, με τον 17χρονο Κότσκαρ να πετυχαίνει 3 τέρματα.

Η «αμφίβια ταξιαρχία» ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στην Ποντγκόριτσα αύριο (25/9), με δύο αγώνες: στις 13:30 θα παίξει με την τουρκική Ένκα Κωνσταντινούπολης και στις 19:30 με την οικοδέσποινα του ομίλου, Γιάντραν Χέρτσεγκ Νόβι.