Μπάσκετ: Εύκολη πρόκριση για Ολυμπιακό, πέρασε και ο Ιωνικός

Τετάρτη, 22 Σεπτεμβρίου 2021 20:14
UPD:20:53
MotionTeam/ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Ηρακλή, του οποίου επιβλήθηκε στη Θεσσαλονίκη με 90-55 σε νοκ άουτ παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική της Β΄ φάσης του Κυπέλλου και θα αντιμετωπίσει, εντός έδρας στα μέσα Φεβρουαρίου και στη συνέχεια της διοργάνωσης, τον Ιωνικό.

Πριν την έναρξη τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ντούσαν Ίβκοβιτς. Κορυφαίος για τους νικητές- οι οποίοι είχαν συνολικά 24 ασίστ, 37 ριμπάουντ, 12 κλεψίματα- ήταν το Τάιλερ Ντόρσεϊ (21π., με 5/7 τρίποντα), ενώ ξεχώρισαν και οι Κώστας Σλούκας (13π., 3 ριμπ., 3 ασ., 1κλ), Αλέξανδρος Βεζένκοφ (10π., 9 ριμπ., 6 ασ. 3 κλ. 1 κοψ.).

Ο Ράιαν Γούλριτζ προσπάθησε περισσότερο για τον Ηρακλή (18π., 7 ριμπ., 3 ασ., 2κλ). Εκτός αποστολής για τον «Γηραιό» έμεινε ο Γιάννης Κουζέλογλου, καθώς εκκρεμεί η υπογραφή (για οικονομικούς λόγους) του συμβολαίου του, όπως και ο Μάικλ Φίνκε, ο οποίος δεν υπολογίζεται, πλέον, από την ομάδα και έχει δρομολογηθεί η αντίκατάστασή του.

Στα προημιτελικά προκρίθηκε και ο Ιωνικός, με την ομάδα της Νίκαιας να υπερασπίζεται την έδρα της με 74-66, απέναντι στη Λάρισα και να καλείται να αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό.

Η Λάρισα προσπάθησε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα ξεφεύγοντας με +10 (8-18) στο 6΄. Ωστόσο, ο Ιωνικός με καλή άμυνα και σε συνδυασμό με την αδυναμία των φιλοξενούμενων από τα 6.75 έφερε στο ημίχρονο το παιχνίδι στην ισοπαλία (30-30).

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, που βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 56-55 στο 30΄, οι Νικαιώτες περιόρισαν στους 11 πόντους τη Λάρισα κι έφτασαν στο τελικό 74-66.