Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας «προσγείωσε» τον Ολυμπιακό

Κυριακή, 12 Σεπτεμβρίου 2021 23:45
UPD:13/09/2021 00:00
SOOC/Konstantinos Tsakalidis

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάκτησε το διεθνές τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» στην Κύπρο, νικώντας στον τελικό τον Ολυμπιακό με 85-68.

Μία ημέρα μετά την επιβλητική νίκη των «ερυθρόλευκων» επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, οι Μοσχοβίτες του Δημήτρη Ιτούδη έδωσαν στον Γιώργο Μπαρτζώκα την ευκαιρία για συμπεράσματα ως προς το παιχνίδι της ομάδας του.

Ουσιαστικά πάντως ο Ολυμπιακός πλήρωσε το απογοητευτικό πρώτο δεκάλεπτο, όταν σημείωσε μόλις 5 πόντους δίνοντας την ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει με +18.

Με μπροστάρη στην επίθεση τον Βεζένκοφ και την άμυνα να μπαίνει σε λειτουργία, οι Πειραιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν στη δεύτερη περίοδο και το ημίχρονο τους βρήκε στο -13 (28-41).

Η ελληνικά ομάδα προσπάθησε για μια μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο, μείωσε ως τους 8 πόντους στο 34΄ (60-68), αλλά το ξέσπασμά τους δεν είχε διάρκεια...

Οι Κλάιμπερν (15π.), Λούντμπεργκ (15π.) και Σβεντ (14π.) έκαναν τη ζημιά στον Ολυμπιακό, ενώ από τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισαν οι Βεζένκοφ (17π.), Σλούκας (16π.) και ΜακΚίσικ (16π.).