«Φρένο» της Κρίσταλ Πάλας στην Τότεναμ

Σάββατο, 11 Σεπτεμβρίου 2021 17:12
UPD:17:13
REUTERS/IAN WALTON

Η Κρίσταλ Πάλας ανάγκασε σε «ανώμαλη προσγείωση» την Έβερτον, της οποίας επιβλήθηκε με 3-0 στο «Σέλχαρστ Παρκ» και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα ύστερα από τρεις σερί νίκες στην Premier League.

Ταυτόχρονα, οι «αετοί» έφτασαν στο πρώτο «τρίποντο», καθώς είχαν ξεκινήσει τη φετινή διοργάνωσης με δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Πάντως, η εναρκτήρια συνάντηση της 4ης αγωνιστικής κρίθηκε εν πολλοίς στο 58ο λεπτό.

Στο χρονικό εκείνο σημείο ο διαιτητής απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον αμυντικό της Τανγκάνγκα, τον οποίο είχε παρατηρήσει για πρώτη φορά πριν από πέντε λεπτά.

Με το σκορ στο 0-0 αλλά και αριθμητική υπεροπλία η γηπεδούχος έγινε πιο επιθετική και άνοιξε το σκορ στο 75΄ με τον Ζαχά, ο οποίος έδωσε και την ασίστ για το 2-0 που σημείωσε ο Εντουάρ στο 84΄, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, ενώ ο ίδιος διαμόρφωσε και το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.