Μπάσκετ: Ήττα στο... νήμα για την ΑΕΚ στην Τουρκία

Τετάρτη, 08 Σεπτεμβρίου 2021 16:11
UPD:16:22

Σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στην Τουρκία, η ΑΕΚ ηττήθηκε από την Μπαχτσεσεχίρ με 79-80.

Οι Τούρκοι είχαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 22-17, όμως στη δεύτερη περίοδο η Ένωση βελτίωσε την απόδοσή της, κυριάρχησε και πήρε προβάδισμα στο 15΄ (32-31), ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκε με 43-39.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-2 για το 55-45 στο 25΄, για να μειώσει ο «Δικέφαλος» σε 61-67 στο 30΄ και να προηγηθεί στις αρχές του τέταρτου δεκάλεπτου με 70-67, χάρις στο σερί 9-0 που έτρεξε.

Από εκεί και ύστερα ο αγώνας έγινε ντέρμπι με τις ομάδες να συμβαδίζουν και την Μπαχτσεσεχίρ, εν τέλει, να παίρνει τη νίκη στο νήμα.

Για την ομάδα του Δέδα κορυφαίοι ήταν οι Κολόμ και Γκρίφιν που σημείωσαν 17 πόντους έκαστος. Ο επόμενος φιλικός αγώνας της ΑΕΚ στην Τουρκία είναι προγραμματισμένις για την Παρασκευή (10/9, 19:15) απέναντι στην Νταρουσάφακα.