Ήττα του ΠΑΟΚ στο Δουβλίνο από την Μποέμιαν

Τρίτη, 03 Αυγούστου 2021 23:55
UPD:04/08/2021 00:02
INTIME SPORTS/ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Ο ΠΑΟΚ δοκιμάστηκε απόψε στο Δουβλίνο από την Μποέμιαν και τελικά ηττήθηκε με 1-2 από τους Ιρλανδούς στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για το γ΄ προκριματικό γύρο του Conference League.

Οι γηπεδούχοι εμφάνισαν ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο και προηγήθηκαν στο 24΄ με γκολ του Άλιστερ Κουτ με κοντινό πλασέ από το κέντρο της εστίας.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έχει ελάχιστες αξιόλογες στιγμές, με καλύτερη όλων στο 3ο λεπτό με χαμένη ευκαιρία από τον Άντριγια Ζίβκοβιτς, που δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά.

Στο 52ο λεπτό και πάλι ο Κουτ με εξαιρετικό δυνατό σουτ από μακριά νίκησε για δεύτερη φορά τον Πασχαλάκη, ο οποίος δεν είχε ορατότητα.

Ο ΠΑΟΚ ξαναμπήκε στο παιχνίδι με ωραίο γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα στο 78΄ μετά από ασίστ του Μουργκ, σε μία φάση που ξεκίνησε από τον Κούρτιτς.

Μάλιστα, στο 90΄ ο «Δικέφαλος» πλησίασε στην ισοφάριση αλλά το δυνατό αριστερό βολέ του Κάρολ Σφιντέρσκι απέκρουσε ο Ιρλανδός τερματοφύλακας σε κόρνερ.