Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Το χατ-τρικ του Ζινιάκ κράτησε ζωντανή τη Γαλλία

Κυριακή, 25 Ιουλίου 2021 13:27
UPD:13:33
REUTERS/MOLLY DARLINGTON

Ο Αντρέ Πιέρ Ζινιάκ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη νίκη της Γαλλίας απέναντι στη Νότια Αφρική (4-3), στο πλαίσιο του Α΄ ομίλου στο Ολυμπιακό τουρνουά ποδοσφαίρου Ανδρών του Τόκιο.

Ο 35χρονος διεθνής επιθετικός, ηγέτης πλέον στην Τίγκρες του Μεξικού, σκόραρε τρεις φορές για τους «μπλε» και τους κράτησε στη διεκδίκηση της πρόκρισης, μετά το βαρύ 1-4 της πρεμιέρας από το Μεξικό.

Οι «τρικολόρ» προηγήθηκαν στο 10΄ λεπτό με γκολ του Ζινιάκ, αλλά σε ένα παιχνίδι ανατροπών οι Νοτιοαφρικανοί ανέτρεψαν το σκορ με τα τέρματα των Κοτισάμνγκ (53΄) και Μακπόμπα (73΄).

Στη συνέχεια ο Ζινιάκ πέτυχε άλλα δύο γκολ (78΄, 86΄ πεν.), ο Μοκοένα ισοφάρισε στο 81΄, αλλά στις καθυστερήσεις ο Σαβανιέ χάρισε τη νίκη στους Γάλλους.

Η Νότια Αφρική, που στο πρώτο παιχνίδι της είχε ηττηθεί από την Ιαπωνία (0-1), δεν ελπίζει πια στην πρόκριση.