Ολυμπιακοί Αγώνες 2020-Μπάσκετ: Με το... δεξί Τσεχία και Ιταλία

Κυριακή, 25 Ιουλίου 2021 09:44
UPD:09:46
REUTERS/BRIAN SNYDER

Ποδαρικό... με το δεξί στο Ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ της Σαϊτάμα έκαναν την Κυριακή (25/07), η Τσεχία και η Ιταλία.

Η Τσεχία, που άφησε εκτός διοργάνωσης την Ελλάδα στον τελικό του Προολυμπιακού του Καναδά, με κορυφαίο τον Πάτρικ Άουντα νίκησε το Ιράν με 84-78, ενώ οι Ιταλοί με αντεπίθεση την τελευταία περίοδο επιβλήθηκαν της Γερμανίας με 92-82

Στην πρώτη τους εμφάνιση σε Ολυμπιακούς Αγώνες, οι Τσέχοι πέτυχαν μία ιστορική νίκη, στην πρεμιέρα του Α΄ ομίλου, πολύ πιο εύκολα απ΄ ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Προηγήθηκαν ακόμη και με +21 (36-67) στην 3η περίοδο, οπότε ήταν λογικό να «κατεβάσουν ταχύτητα» στο 4ο δεκάλεπτο, δεχόμενη επιμέρους σκορ 32-17.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Πάτρικ Άουντα με 16 πόντους, ενώ ο σταρ της ομάδας, Τόμας Σατοράνσκι μπορεί να έμεινε χαμηλά στο σκοράρισμα (6 πόντοι με 0/5 τρίποντα) ήταν όμως ο βασικός δημιουργός, με 8 ασίστ, μάζεψε 8 ριμπάουντ και έκανε 5 κλεψίματα.

Από το Ιράν ξεχώρισε ο Μπεχνάν Γιακχαλί με 23 πόντους.

Η Ιταλία βρισκόταν πίσω στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα από την Γερμανία, ωστόσο, κατάφερε στην τελευταία περίοδο, με πρωταγωνιστή τον Τόνουτ, να φέρει τα πάνω κάτω και να επικρατήσει της Γερμανίας με 92-82.

Πρώτος σκόρερ της Ιταλίας ο Σιμόνε Φοντέκιο με 20 πόντους, ενώ από τα «πάντσερ» ξεχώρισε ο Μάοντο Λο με 24.