Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Ο ελληνικός απολογισμός της ημέρας (24/07)

Σάββατο, 24 Ιουλίου 2021 17:12
UPD:17:22
INTIME SPORTS/afloimages via INTIMEsports

Άκρως επιτυχημένη μπορεί να χαρακτηριστεί για τα ελληνικά χρώματα η σημερινή 2η μέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Ξεχώρισε αναμφισβήτητα η εμφάνιση του Λευτέρη Πετρούνια στους προκριματικούς των κρίκων και η πρόκρισή του στον τελικό της 2ας Αυγούστου με την υψηλότερη βαθμολογία (15.333β.), η πρώτη νίκη της Μαρίας Σάκκαρη στην κορυφαία διοργάνωση του πλανήτη, η πρόκριση του Παναγιώτη Γκιώνη στον β΄ γύρο του τουρνουά πινγκ πονγκ, αλλά και η είσοδος της Άννας Ντουντουνάκη στους ημιτελικούς των 100μ πεταλούδας της κολύμβησης.

Ο «άρχοντας των κρίκων» έδειξε... με το καλημέρα τις διαθέσεις του κι έστειλε το μήνυμα στους αντιπάλους του ενόψει του τελικού της μεθεπόμενης Δευτέρας (2/08).

Ο 30χρονος πρωταθλητής συγκέντρωσε 15.333 βαθμούς, επίδοση που ήταν η καλύτερη απ΄ όλους τους αθλητές που αγωνίστηκαν στους προκριματικούς. Ο Πετρούνιας απέδειξε γι΄ άλλη μια φορά ότι είναι το απόλυτο φαβορί για να κάνει το back to back στον τελικό και να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, όπως είχε κάνει και στη διοργάνωση του Ρίο, το 2016.

Η Μαρία Σάκκαρη, παρότι βρέθηκε να χάνει 5-2 στο πρώτο σετ, έκανε μία επική ανατροπή και τελικά νίκησε με 2-0 την Εσθονή Ανέτ Κονταβέιτ (7-5, 6-2), στην «παρθενική» της συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Στον επόμενο γύρο η 25χρονη πρωταθλήτρια θ΄ αντιμετωπίσει την Νίνα Στογιάνοβιτς από τη Σερβία και θα έχει την ευκαιρία να συνεχίσει στο τουρνουά.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Άννα Ντουντουνάκη, θα βρεθεί στον ημιτελικό των 100μ πεταλούδα, που είναι προγραμματισμένος για τα ξημερώματα της Κυριακής (25/07, 04:50). Η Ελληνίδα κολυμβήτρια τερμάτισε 4η στην πέμπτη και τελευταία προκριματική σειρά του αγωνίσματος με 57.75 και κατετάγη 13η στο σύνολο.

Την αυλαία των ελληνικών συμμετοχών στα αγωνίσματα κολύμβησης των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο άνοιξε νωρίτερα ο Απόστολος Παπαστάμος.

Ο 20χρονος Χανιώτης πρωταθλητής αγωνίστηκε στην 3η προκριματική σειρά των 400μ. μικτή ατομική και τερμάτισε έβδομος με 4:12.50, παίρνοντας την 14η θέση στο σύνολο κι αποκλείστηκε.

Το «εισιτήριο» για τον Β΄ γύρο του μονού ανδρών στο πινγκ πονγκ πήρε ο Παναγιώτης Γκιώνης, στην 5η του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο έμπειρος αθλητής επιβλήθηκε με 4-0 (11-6, 11-8, 11-9, 11-8) του Σέρβου (με ουγγρική καταγωγή), Ζολτ Πέτο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, όπου θα βρει απέναντί του την Κυριακή (25/07) τον Αιγύπτιο Αχμέντ Σαλέχ.

Την 5η και τελευταία θέση κατέλαβαν στην προκριματική σειρά τους οι Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου, με επίδοση 7:33.94, οπότε τα ξημερώματα της Κυριακής (25/07) θα έχουν μία δεύτερη ευκαιρία για να βρεθούν στα ημιτελικά της δικώπου μέσω των ρεπεσάζ.

Τέλος, αν και σε μεγάλο μέρος της διαδρομής των 234 χιλιομέτρων βρέθηκε μέσα στην πρώτη πεντάδα του αγώνα της ποδηλασίας δρόμου, ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης δεν άντεξε την πίεση και κατετάγη 63ος με 6:21:46.