Πρώτη «φιλική» νίκη για Άρη στην Αυστρία

Τετάρτη, 07 Ιουλίου 2021 22:24
UPD:22:31
Eurokinissi Sports/MOTION TEAM

Την πρώτη νίκη σημείωσε ο Άρης, στον τρίτο φιλικό αγώνα του στην Αυστρία. Οι «κίτρινοι» επικράτησαν 2-1 της Λοκομοτίβ Μόσχας αφήνοντας ικανοποιημένο τον Άκη Μάντζιο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Κυπελλούχο Ρωσίας, με τον αριστερό μπακ Ρίμπους να ανοίγει το σκορ με απευθείας χτύπημα φάουλ στο 3ο λεπτό.

Ο Γκάμα ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης των Θεσσαλονικέων, απειλώντας τρεις φορές την εστία του Γκιγιέρμε στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Ματέο σπατάλησε την καλύτερη ευκαιρία τους.

Ο Άρης ισοφάρισε τελικά στο 56΄ με τον Ματέο να εκμεταλλεύεται λάθος γύρισμα του Πάμπλο και να πλασάρει εύστοχα τον Γκιγιέρμε για το 1-1.

Έξι λεπτά αργότερα ο Μπελανουάν έκλεψε την μπάλα, βρήκε τον Μαντσίνι, αυτός με κάθετη πάσα έδωσε στον Γκάμα που πλάσαρε για το 2-1 υπέρ του Άρη, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.