Προβάδισμα τίτλου ο Παναθηναϊκός

Δευτέρα, 07 Ιουνίου 2021 21:46
UPD:23:22
INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Ο Παναθηναϊκός ξαναπήρε προβάδισμα (2-1) στη σειρά των τελικών της Α1 Ανδρών και θα έχει την ευκαιρία την Πέμπτη (10/6, 20:00) να κατακτήσει και το φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Οντέντ Κάτας νίκησε με 103-74 το Λαύριο στο τρίτο παιχνίδι, δείχνοντας πως στην έδρα της δεν έχει αντίπαλο αλλά τα προβλήματα αρχίζουν μακριά απ΄ αυτήν.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (24-20), ο Παναθηναϊκός βασίστηκε στο «ζεστό» χέρι του Μπρέι (4/5 τρ., στο Α' ημ.), εξασφαλίζοντας μία διψήφια διαφορά στο 15΄ (32-22), την οποία συντήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-30).

Το Λαύριο, πάντως, «πάτησε» πάνω στην έλλειψη διάρκειας του «τριφυλλιού» στην άμυνα και βρίσκοντας ρυθμό από τα 6.75, απάντησε με επιμέρους σκορ 5-14, μειώνοντας σε 49-44 στο 23΄.

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ενεργοποίησε τη γραμμή ψηλών του, πέρασε τη μπάλα μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και χωρίς να αγχωθεί έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +14 (71-57).

Με τους «πράσινους» να μην έχουν διάθεση για νέες... περιπέτειες, η ομάδα του Όντεντ Κάτας πάτησε γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο, μετατρέποντας σε... παράσταση για ένα ρόλο τον αγώνα, μέχρι το τελικό 103-74.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ο Μπεν Μπέντιλ με 28 πόντους, ενώ στους 21 σταμάτησε ο Τι Τζέι Μπρέι (7/9 τρίποντα). Από το Λαύριο, ξεχώρισε ο Τάισον Κάρτερ με 14 πόντους.